ArurA

Traktory i maszyny z polskich pól

Kosa spalinowa STIHL FS 56 - Strażnik Zieleni

Kosa spalinowa to urządzenie bardzo przydatne do pielęgnacji zieleni wokół domu i w ogrodzie.

Kosa Stihl FS 56 jest przez producenta polecana do takich właśnie zadań: dom i ogród.

Kosa spalinowa STIHL FS 56Nowy sprzęt marki Stihl możemy kupić tylko w autoryzowanych punktach sprzedaży producenta.

Ma to swoje wielkie zalety, ale pewnie i wady.

Największy plus to gęsta sieć punktów sprzedaży i serwisowych. Bardzo łatwo znaleźć jakiś w swojej okolicy.

Możemy być też spokojni o cenę - ta jest wszędzie identyczna. Łatwo można sprawdzić ją na stronie producenta i porównać interesujący nas sprzęt.

Silnik STIHL 2-MIX kosy spalinowej FS 56Dobry dostęp do fachowego i przeszkolonego serwisu, pozwala spokojnie pracować, bez obawy o niespodziewane usterki. Wszystkie problemy mogą być łatwo i szybko usunięte.

Obsługa techniczna Stihl wymienia tylko uszkodzone elementy, bez konieczności wymiany całych podzespołów (i zarabiania na częściach).

Podczas zakupu kosy zostałem poproszony o dowód osobisty.

Firma Stihl rejestruje numery seryjne sprzedawanego sprzętu i przypisuje je do danego klienta. Ma to na celu umożliwienie odnajdywania skradzionych nam narzędzi.

Jeśli ktoś pojawi się w serwisie z naszym sprzętem, Stihl informuje natychmiast Policję, a my możemy odzyskać zaginione narzędzia.

Pierwsze koszenie zgodnie z oczekiwaniem przebiegało bardzo przyjemnie. Na filmie poniżej prezentuję wygląd mojej nowej kosy, oraz pierwsze uruchomienie silnika. Przy większej trawie zrobię film z konkretnej pracy Stihlem.

Silnik kosy zapala bardzo łatwo i lekko, chętnie też wchodzi na obroty.

Głowica tnąca kosy spalinowa STIHL FS 56Starałem się go jednak nie forsować w trakcie docierania. Sprzyjało temu niewielkie jeszcze zachwaszczenie i miękkie łodygi młodej trawy i roślinności.

Okres intensywnego wzrostu zieleni dopiero się zaczyna i kosa będzie miała niebawem sporo pracy.

Pierwsze prace nową kosą ograniczały się do usuwania trawy rosnącej wzdłuż ogrodzeń i przy budynkach, oraz wokół drzew. Żyłka zużywała się przy tej pracy równomiernie i nie urywała się nawet po trafieniu w gałęzie czy kamienie.

To było największe utrapienie mojej poprzedniej podkaszarki.

Pomarańczowa żyłka Stihl 2,4 mm nie zużywała się także zbyt szybko, więc na jednym nawinięciu możemy pracować bardzo długo.

Bardzo łatwo pozbyłem się trawy wyrastającej przy ogrodzeniach i ścianach budynków, do której nie ma dostępu zwykła kosiarka. Cięcie kosą jest precyzyjne i dokładne.

Słabym punktem jest pojedynczy pas na ramię do podwieszenia kosy.

Przy dłuższej pracy powoduje on zmęczenie i ból w okolicach barku. Informował mnie o tym już sprzedawca w sklepie i zachęcał do zakupu profesjonalnych szelek. Raczej trzeba będzie jeszcze zakupić te szeleczki, by wygodnie pracować. 

Silnik STIHL 2-MIX (1,1 KM)Z ważnych zaleceń serwisowych, warto stosować olej firmowy Stihl i nie zmieniać go w trakcie użytkowania na żaden inny. Nawet jednorazowe użycie mieszanki paliwa z innym olejem może spowodować nieprawidłową pracę urządzenia.

Benzynę mieszamy dokładnie z olejem w proporcji: setka oleju (100 ml) na 5 litrów paliwa. Początkowo podczas docierania silnika kosy dawałem odrobinę oleju więcej. Ale niewiele...

Tutaj wspomnę o jeszcze jednym zaleceniu sprzedawcy - po pierwszym uruchomieniu kosy pozwalamy jej wypalić pełny zbiornik paliwa na wolnych obrotach - bez cięcia czy wkręcania silnika na obroty. Ma to pozwolić na "ułożenie się" silnika. W okresie początkowym pracy może zdarzyć się nierówna praca silnika lub jego zgaśnięcie.

Zbiornik paliwa nie jest zbyt wielki - tylko 0,34 l pojemności.

Wystarcza to jednak na całkiem długą pracę bez konieczności uzupełniania. Powodem jest niewielkie spalanie paliwa przez kosę. Śmiało można powiedzieć, że jest to urządzenie całkiem ekonomiczne jak na swoje możliwości. 

Bardzo wygodny jest szeroki korek zbiornika paliwa. Łatwo się go odkręca i zakręca. Nie ma też ryzyka rozlania paliwa podczas nalewania do zbiornika, nawet bez użycia lejka.

W zestawie z kosą zabrakło jakiegokolwiek metalowego noża.

Jeśli chcemy równo kłaść dłuższą trawę, lub usuwać gałęzie i grube łodygi roślin, to konieczny będzie zakup dodatkowego noża o pożądanym kształcie.

Trzeba jednak pamiętać, że nie wolno ich stosować podczas docierania nowej kosy. 

Szkoda, że przy cenie 1099 zł musimy jeszcze dokupić osobno dobre szelki, osłonę twarzy ze słuchawkami i stalowy nóż do koszenia.

Widać jakość musi kosztować, ale opłaca się na dłuższą metę.

Kosa spalinowa STIHL FS 56Głowica kosy Stihl FS 56 - Autocut 25-2silnik kosy STIHL FS 56Kosa spalinowa STIHL FS 56Kosa spalinowa STIHL FS 56Kosa spalinowa STIHL FS 56Silnik STIHL 2-MIX (1,1 KM)Olej do silników Sthil i żyła tnąca 2,4mm StihlWygodny uchwyt kosy STIHL FS 56Olej do silników Sthil i żyła tnąca 2,4mm StihlOlej do silników Sthil i żyła tnąca 2,4mm StihlKosa spalinowa STIHL FS 56Kosa spalinowa STIHL FS 56Kosa spalinowa STIHL FS 56Silnik STIHL 2-MIX (1,1 KM)Silnik STIHL 2-MIXSkoszony ogród - zieleń pod kontroląSkoszony ogród - zieleń pod kontroląSkoszony ogród - zieleń pod kontrolą